Ana içeriğe atla

alçıpan asma tavan

Alçıpan Asma  Tavan


 Alçıpan asma tavan genelde ofisler,mağazalar ve  dükkanlarda uygulanan   tavanı  düzeltme görünümü güzelleştirme adına  yapılan bir işlemdir,  evlere yapılamaz mı ? tabii ki yapılabilir.

    İki çeşit  sistemle  yapılan asma tavan  uygulamasını açıklayalım isterseniz.
1-   Galvaniz  olarak  geçen    tavan  u profili ve tavan c profilleriyle   yapılan  asma tavan.
2 -  Demir  20x40  profil  ile  kaynaklı yapılan  asma tavan.

   Alçıpan asma tavan özellikleri nelerdir nasıl yapılır

1- Galvaniz u ve c profillerinden oluşan dübel-vida,agraf, askı teli,clips ve benzeri ek malzemeleri bulunan bir asma tavan sistemidir ve en çok tercih edilen sistemdir. 
2- kaynaklı yani 20x40 demir profiller ile yapılan sistemdir ek olarak 8 lik yuvarlak demir çubuk ve elektrot gibi yan malzemeler ile işlem yapılır aslında malzeme olarak çok fazla kullandığımız yan ürün vardır bunları birazdan yazacağım şimdi gelelim kaynaklı asma tavana bu tavan sistemi daha sağlam ,dayanıklı,sarkma yapmayan, uzun yıllar kullanabileceğiniz bir sistemdir.

Galvaniz ile asma tavan nasıl yapılır.

Tavan u diye tabir ettiğimiz adı üstünde u şeklinde profildir yapılacak olan duvara yerleştirilir matkap ile belli noktalara delik açılarak dübellenir ve sabit hale gelir .
yapacağımız yerin büyüklüğüne göre alçıpanın hesabı yapılır en uygun ölçüleme ayarı yapılır.
genelde 60 ve katları olarak ölçüler alınır çizgiler çekilir çirpi ipleri vurulduktan sonra askı alınacak yerler belirlenir ve matkap ile delinir nasıl bir uygulama yapacak isek ona uygun taşıyıcı veya askı aparatları seçilir ve uygulanır .
devreye c harfine benzeyen ana taşıyıcı profil girer bu profilleri 60 ve katları olarak düzgün bir şekilde duvara monte ettiğimiz u profilinin içine monte ederiz ve tavandan aldığımız askıları bir birine monte ederiz .
Ve asma tavanımız hazır alçıpanı vidalamaya hazır.

20x40 demir profil ile kaynaklı asma tavan nasıl yapılır

Bu uygulama daha zor ve çetrefilli dir profili monte edeceğimiz yerin çizgi ve çirpi işlerini hallettikten sonra 10-15 cm civarında yuvarlak demir çubuklar keseriz matkap ile çizgi yerlerine deliklerini açıp çubukları çekiç ile çakarız sonra profili çubukları yanaştırıp kaynatırız.
yine 60 ve katları olarak duvar kenarlarına döndüğümüz profilleri birbirine kaynatırız askı sistemi demir çubuk belli aralıklarla profilleri askılar ve tavanı bitirmiş oluruz .
Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

alçıpan bölme duvar poz no bilgileri (bayındırlık bakanlığı)

oz NoTanımıBirimi18.139/A2Alçıpan levhaları ile metal iskeletli giydirme duvar yapılması (12,5 mm tek kat alçıpan levhası ile)m²18.139/A3Alçıpan levhaları ile metal iskeletli giydirme duvar yapılması (12,5 mm çift kat alçıpan levhası ile)m²18.139/A4Alçıpan levhaları ile metal iskeletli giydirme duvar yapılması (Duvar profilleri ile) (12,5 mm tek kat alçıpan levhası ile)m²18.139/A5Alçıpan levhaları ile metal iskeletli giydirme duvar yapılması (Duvar profilleri ile) (12,5 mm çift kat alçıpan levhası ile)m²

Asma tavan poz no bilgileri (bayındırlık bakanlığı)

oz NoTanımıBirimi18.140/A1Alçıpan levhaları ile çift iskeletli askı sistemli asma tavan yapılması (12,5 mm tek kat alçıpan ile)m²18.140/A2Alçıpan levhaları ile tek iskeletli agraflı asma tavan yapılması (12,5 mm tek kat alçıpan ile)m²18.140/B1Suya dayanıklı alçıpan ile çift iskeletli askı sistemli asma tavan yapılması (12,5 mm tek alçıpan ile)m²

Boardex malzeme+işçilik fiyatları