4 Mayıs 2014 Pazar

alçıpan asma tavan

Alçıpan Asma  Tavan


 Alçıpan asma tavan genelde ofisler,mağazalar ve  dükkanlarda uygulanan   tavanı  düzeltme görünümü güzelleştirme adına  yapılan bir işlemdir,  evlere yapılamaz mı ? tabii ki yapılabilir.

    İki çeşit  sistemle  yapılan asma tavan  uygulamasını açıklayalım isterseniz.
1-   Galvaniz  olarak  geçen    tavan  u profili ve tavan c profilleriyle   yapılan  asma tavan.
2 -  Demir  20x40  profil  ile  kaynaklı yapılan  asma tavan.

   Alçıpan asma tavan özellikleri nelerdir nasıl yapılır

1- Galvaniz u ve c profillerinden oluşan dübel-vida,agraf, askı teli,clips ve benzeri ek malzemeleri bulunan bir asma tavan sistemidir ve en çok tercih edilen sistemdir. 
2- kaynaklı yani 20x40 demir profiller ile yapılan sistemdir ek olarak 8 lik yuvarlak demir çubuk ve elektrot gibi yan malzemeler ile işlem yapılır aslında malzeme olarak çok fazla kullandığımız yan ürün vardır bunları birazdan yazacağım şimdi gelelim kaynaklı asma tavana bu tavan sistemi daha sağlam ,dayanıklı,sarkma yapmayan, uzun yıllar kullanabileceğiniz bir sistemdir.

Galvaniz ile asma tavan nasıl yapılır.

Tavan u diye tabir ettiğimiz adı üstünde u şeklinde profildir yapılacak olan duvara yerleştirilir matkap ile belli noktalara delik açılarak dübellenir ve sabit hale gelir .
yapacağımız yerin büyüklüğüne göre alçıpanın hesabı yapılır en uygun ölçüleme ayarı yapılır.
genelde 60 ve katları olarak ölçüler alınır çizgiler çekilir çirpi ipleri vurulduktan sonra askı alınacak yerler belirlenir ve matkap ile delinir nasıl bir uygulama yapacak isek ona uygun taşıyıcı veya askı aparatları seçilir ve uygulanır .
devreye c harfine benzeyen ana taşıyıcı profil girer bu profilleri 60 ve katları olarak düzgün bir şekilde duvara monte ettiğimiz u profilinin içine monte ederiz ve tavandan aldığımız askıları bir birine monte ederiz .
Ve asma tavanımız hazır alçıpanı vidalamaya hazır.

20x40 demir profil ile kaynaklı asma tavan nasıl yapılır

Bu uygulama daha zor ve çetrefilli dir profili monte edeceğimiz yerin çizgi ve çirpi işlerini hallettikten sonra 10-15 cm civarında yuvarlak demir çubuklar keseriz matkap ile çizgi yerlerine deliklerini açıp çubukları çekiç ile çakarız sonra profili çubukları yanaştırıp kaynatırız.
yine 60 ve katları olarak duvar kenarlarına döndüğümüz profilleri birbirine kaynatırız askı sistemi demir çubuk belli aralıklarla profilleri askılar ve tavanı bitirmiş oluruz .
Yorum Gönder

İç Boya Rengi Seçimi

İç Boya Rengi Seçimi İç boya rengi tadı yansıtır, ruh hallerini etkiler ve bir evin özelliklerini ve eksikliklerini sergiler veya küçü...