12 Mayıs 2014 Pazartesi

Alüminyum asma tavan

Bildiğimiz üzere herhangi bir yapının mefruşatından üst kısmında bulunan bölüme tavan diyoruz. Tavanın önemine değinecek olursak da; bir yerin kişi üzerinde yaratacak etkiyi ve algıyı arttırarak oraya değer katar.
 
Bir yapıda olması gereken ışıklandırma, akustik sistem, ısıtma, havalandırma sistemi, yangın dedektörleri gibi hususları görsel güzelliği bozmadan, görüntü bozuluşu olmadan bu görüntüyü kapatacak bölge tavandır. Tavana döşenen bu cihazlar ise asma tavanın zarafeti altında gizlenir. Yalnızca normal bir tavana asılsa idi hem istenmeyen bir görüntü bırakacaktı, hem de normal şartlar altında asma tavanın verdiği güzel görüntüyü verememiş olacaktı.
Sanayi bölgelerinde de asma tavanın önemi büyüktür. Peki, neden asma tavan kullanma gereksinimi duyar sanayi bölgeleri?
 
Gereğinden fazla yüksek olan tavan seviyesini düşürerek istenilen seviyeye indirger. Gürünüm açısından dekoratif bir duruş sergiler. Işıklandırma sisteminin hem düzenli olmasını sağlar, hem de görünümü bozmaz.
 
Ayrıca ses emilimini düzenler ve akustik seviyeyi ayarlar.Soğuk ve sıcak havalardan etkilenmemek için ısı yalıtımı sağlar.Tesisat döşemelerini gizler ve görüntü kirliliğinin önüne geçer.
 
Alüminyum asma tavanın avantajları çok fazla. Asma tavanın yapılacağı yere göre istekleri karşılayarak memnuniyeti de arttırır. Tavanda estetik bir duruş sergileyebilen ışıklandırma sistemleri, yangın dedektörü ve filtresi, havalandırma bölgesi gibi cisimler aynı zamanda işlevini de kaybetmez.
 
Isı yalıtımından kaynaklı soğuk ve sıcağı hissettirmez. Rutubet tutmaz. Kolay temizlenebilir yüzeyi sayesinde hijyeniktir ve bakteri tutmaz. Hafiftir ve hafif olmasına rağmen yangına karşı dirençlidir ve istenilen anlarda rahatça sökülüp takılabilir. Ekstradan tesisat döşenebilir.
 
Günlük yaşantımızda asma tavanların üretildiği malzemeler çoğunlukla alüminyum olup, performans ve istenilen özellikler temel alındığında son derece başarılı bir malzeme olduğu görülüyor. Büyük sanayi depoları ve alanlarında, estetik mekânlarda ve mimari güzelliklere sahip olan mekânların baş tercihlerinden olan alüminyum asma tavanın kullanıldığı alanlara bakıldığında birçok iş merkezi ve bölgelerin ideal tercihlerindendir.
 
Genellikle tercihin bir numaralı odak noktası olan alüminyum asma tavanların bürolar, hastaneler, kapalı otoparklar, müzik merkezleri, sinema salonları, konferans salonları, tiyatro salonları, geniş ve büyük mağazalar, bankalar, iş hanları, kapalı yüzme salonları, spor salonları, oto servisler gibi ekonomik olarak çok gelişme kat etmiş ve kat edebilecek ticari kurumların da gözdesi durumundadır.
 
Ayrıca alüminyum asma tavanlar işlev olarak da geniş çaplara sahip oluşunu kasnakladığımızda iç kısmının tesisat için çok geniş haznelere sahip oluşu, hem tesisat işlerinde kolaylık sağlıyor hem de haznesiyle rahatlıkla tüm tesisatı saklar cinsten olup görüntü kirliliğinin de önüne geçerek tercihleri oklarını temelli bir şekilde tekrar üzerine çekmeyi başarabiliyor.
Yorum Gönder

İç Boya Rengi Seçimi

İç Boya Rengi Seçimi İç boya rengi tadı yansıtır, ruh hallerini etkiler ve bir evin özelliklerini ve eksikliklerini sergiler veya küçü...