19 Mayıs 2014 Pazartesi

petek asma tavan özellikleri

Petek Asma Tavan

PETEK ASMA TAVAN

 
Petek asma tavan sistemlerinde estetik ve dekoratif bir açıdan baktığımızda tavanın üst kesimlerine daimi bir kalıp oluşturmanın alternatifi olmasından çok rahat ulaşım elde etmemiz sağlandığından asma tavan rekabetinde tercih olarak ideal bir alternatif olmakla birlikte şık görünümüyle diğer asma tavanlarıyla kıyaslanması tartışılabilir bir unsurdur ve yarı yarıya da üstün bir görüntü sergilemektedir.
 
Genellikle görünümünü yan yana gelmiş karelerden oluştursa da yine de petek izlenimini kaybetmeyen petek asma tavan sistemi iç içe geçmiş ve “U” şeklini almış alüminyum bölgelerden meydana gelmektedir. Bu petek asma tavanı taşıyan bölüm sisteminin –ki bu bölümler çaprazda ve temel bölgede bulunmaktadır- petek biçimindeki döşenmiş bölümlerin birbiriyle eş olması yükü hafifletir cinsten bir avantaj sağlar ve böylece daha ucuz bir imalat gerçekleşmiş olur.
 
Bölgenin “U” şeklindeki kısımlarının sahip olduğu ince dudak kısımları sert yüzeyi sayesinde bükülmelerin önüne geçer. Bu avantajlar sayesinde geniş bölge tavanlı alışveriş merkezlerinin ve havaalanlarının en çok tercih ettiği asma tavan olmasını sağlayarak güvenli oluşunu da ispatlar neticededir.
 
 

Petek Asma Tavanın Tercih Edilme Nedenleri

 
İç bölümlerdeki havanın kalitesinin en üst düzeyde taşıyan petek asma tavan sınıfında bu konuda en iyi performansı gösterir ve yangına karşı sert metalden oluşmasından kaynaklı dayanıklıdır. Yangına karşı dayanıklılığı en üst düzeyde olan petek asma tavan tercih edenlerin yüzlerini kara çıkarmıyor.
 
Hava soğurması yüksek olan bu petek asma tavan sisteminin içeride bulunan kötü hava, duman gibi kirli ve baş edilmez havayı rahatlıkla dışarı atarak içeride daima sağlıklı havanın barınmasını sağlar.
 
Petek kısımların yükünü sahiplenmiş olan taşıyıcı bölgenin, paneller ile eş olmasından kaynaklı olarak iki kısmın kesişim bölgelerinin belli olmayışından kaynaklı kesintisiz bir sade görünüm kazanır. Bu sade görünüm sayesinde estetik açıdan hiçbir önemli husus kaybetmezken dekoratif bir sistem oluşu sayesinde temiz görüntü seven kullanıcıların da gözdesi durumuna gelmektedir.
 
Kolay temizlenebilir ve kiri muhafaza etmenin minimum olduğu bu petek panellerin yüzeyi sayesinde kolay bir erişim sağlandığı takdirde temizlenmesinde rahatlık en üst derecelere kadar sağlanır ve alt kısma montaj gereksinimlerinin de kolay sökülebilir kısmı sayesinde rahatlıkla erişim sağlanır ve alt kısımda kalan yüzey sayesinde estetik görünümünden herhangi bir şey kaybetmez.
 
Ses sistemlerini dayanıklı yüzeyi sayesinde ağır ve yüksek verebilen bölgeyi rahatlıkla taşır. Işıklandırma konusunda da petek yüzeyi sayesinde rahatlıkla sade ve düz bir ışıtma sağlanabildiği gibi efektif ışık panellerini de dayanıklı yüzeyi sayesinde taşıyarak son derece kullanışlı olduğunu da gösterir.
 
 
Petek asma tavanın petek kısımları alüminyumdan üretilir ve bu alüminyum kesimlerin renkleri ince kalınlıktaki renklendirme sistemleriyle kısım boyalandırma sistemine gereksinim duyulmuştur ve de renk tercih kısımları son derece fazla olduğundan kaynaklı kullanıcının ilgisini çeker.
 
 

Petek Asma Tavan Özellikleri

 
Petek asma tavanda montaj kısmının sorunsuz oluşumu çıkış panelleri sayesinde olup rahatlıkla tesisat döşemesi de yapılabilir. Montaj işlemi bitse bile tekrar çıkarılabilip sonradan tekrar takılabilir. Bu da ekstra montaj sistemleri eklenmesi gerekiyor ise avantajlı bir unsur olduğundan tercih kısmını üst seviyelerde tutar. ayrıca çıkarılıp takılabilme özelliklerini çok rahat bir şekilde tamamlar.
 
Petek asma tavanlar alüminyum yüzeyi sayesinde son derece hafiftir ve bir o kadar da sert ve dayanıklıdır. Bunun verdiği avantajlarla çeşitli armatürler eklentileri yapıldığında tavanda oluşabilecek yük kendinden fazla olsa bile kaldırabilecek dayanıklılığa sahip olduğundan sıkıntı çekilmeyeceğidir.
 
Anti manyetik bir yapıya sahip olan petek asma tavanlar elektriksel bir sıkıntının çıkmasını engeller. Ayrıca mikrop barındırmayan yüzeyi sayesinde kullanıcıya temiz bir yüzey bırakır. İstenildiği takdirde de rahatça temizliği yapılabilen bu petek asma tavan sistemi hijyen isteyenler için gayet ideal bir tercihtir.
 
Çok fazla ebatlarda olabilen petek asma tavan sistemi petek büyüklüğünü alan genişliğine göre belirlenebilir. Estetik açıdan petek genişlikleri çok önemli olan bu asma tavan sisteminden gayet başarılı petek genişlikli temelli desenler verilerek dekoratif bir çalışma sunma imkanı sağlar. İstenilen renklerde tercih edilebilen petek asma tavanın kullanıcılar tarafından genelde mat, siyah ve gri renklerin tercihi yapılır ve ortama ahenkli bir görünüm kazandırır.
 
Geniş ve yüksek yüzeyi sayesinde üst kısmına çeşitli kablo döşemeleri ve montajlar yapıldığında gizlenmesine yardımcı olur ve estetik görünümünden hiçbir özellik kaybetmeyerek işlevsel de duruşu olduğunu kullanıcının görmesini sağlar. Havalandırma kanallarını da gayet başarılı bir şekilde barındırabilen bu asma tavan sistemi hava sirkülasyonunu son derece sistemli bir şekilde gerçekleştirerek temiz havanın içeride barınmasında büyük rol oynar.
 
 

Petek Asma Tavanın Tercih Edildiği Bölgeler

 
Petek asma tavan geniş ve yüksek tavanları sayesinde birçok ticari kurumun dikkatini çekmesini sağlamıştır. Özellikle büyük ve geniş tavana ihtiyacı olan gelişmiş ticari kanalların gözdesi olmayı başarmış olan bu asma tavan; havaalanları, ofis binaları, iş hanları, istasyonlar, alışveriş merkezleri, galeriler, showroomlar, prestij sahibi olan bölgesel mekanlar, restoranlar gibi gelişmiş bölge merkezlerinde tercih edilir.
Yorum Gönder

İç Boya Rengi Seçimi

İç Boya Rengi Seçimi İç boya rengi tadı yansıtır, ruh hallerini etkiler ve bir evin özelliklerini ve eksikliklerini sergiler veya küçü...