Ana içeriğe atla

asma tavan sistemleri

Alçıpan Asma Tavan Özellikleri
 asma tavan sistemleri

Alçıpan asma tavan; var olan çelik yapı, demirli beton ve ahşap tavan iskeleti altında, elektrik ve sıhhi tesisatların rahatça döşenmesine ve saklanmasına imkan veren ideal sistemlere verilen isimdir. Alçıpan asma tavan yangına karşı dayanıklıdır ve yankıyı engelleyen özelliğe sahiptir.
 
Alçıpan asma tavan uygulamasında ilk olarak; çevre duvarlara hortum terazisi ve çırpı ipi kullanılarak bir çizgi çekilir. Çekilen bu çizgi üzerine çevre profili tavan u profilleri dübel ve vida ile sabitlenir. Daha sonra askı çubukları duvardan 10 cm açıklıktan başlanarak dübel ve vida ile sabitlenir. Askı çubukları arasında en fazla 85 cm mesafe bulunmalıdır. Bu sabitleme sırasında seslendirme, aydınlatma ve yağmurlama gibi tesisatların yerlerine dikkat edilmelidir. Esas taşıyıcı c profiller, aralarında 90 cm aks aralığı olacak şekilde aks çubuklarına bağlanır. Alçıpan taşıyıcılı c profiller, esas taşıyıcı c profillere dik olarak aralarında 40cm aks aralığı bulunacak şekilde klipslere bağlanır. Alçıpan paneller ise alçıpan taşıyıcı c profillere paralel şekilde kısa uzunluktaki kenar derzleri şaşırtmalı olarak yerleştirilir. Alçıpanların birleştikleri yerlere derz dolgu alçısı ve derz bandı yardımı ile derz dolgu işlemleri yapılır. Ve son olarak da derz dolgu yapılan kısmın yüzeyi, panel yüzeyi ile aynı seviyeye gelmesi için zımparalanır.
 
Alçıpan asma tavan sistemi; ahşap, çelik, betonarme gibi her çeşit döşeminin altına uygulanabilir özelliktedir. Her türü iç mekan tavanı için uygundur. Mevcut elektrik ve sıhhi tesisat sistemlerini gizleyerek dekoratif alanlar oluşturur. Ayrıca tesisata müdahale işlemi gerekliliği açısından uygun ve rahat sistemlerdir. Yangın gibi durumlara karşı ateşe dayanıklılığı sağlayan maddeler içerir. Ses ve ısı yalıtımını da başarıyla gerçekleştirmektedir.
 
Alçıpan asma tavanlar hafiftir, böylece yapının taşıyıcı sistemine etkisi azalır. Yapının hareketlerine uygun özellikte olduğundan depreme dayanıklı binalar için idealdir. Bu tavanlar esnek bir sistem olduğu için bina duvarlarının ve tavanlarının büzülme ve genleşme durumlarına rahatça uyum gösterir. Bu sayede çatlama yapmaz. Bu tavanlarda aksesuar kullanımı en az miktardadır. Yani nakliye ve işçilikten de tasarruf edilmesine yardımcı olur.
 
Var olan tavandan sarkıtılan metal çubuklara yatay profiller asılarak oluşturulan alçıpan asma tavan sistemi dekoratif ya da alçıpan panellerle sonlanır. Böylece uygulanan tavanlarda gerçek anlamda alan tasarrufu yapılır. Yapımında normal alçı levha, yeşil alçı levha ya da kırmızı alçı levhalar kullanılabilir. Yeşil alçı levha neme, kırmızı alçı levha yangına dayanıklıdır. 
Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

alçıpan bölme duvar poz no bilgileri (bayındırlık bakanlığı)

oz NoTanımıBirimi18.139/A2Alçıpan levhaları ile metal iskeletli giydirme duvar yapılması (12,5 mm tek kat alçıpan levhası ile)m²18.139/A3Alçıpan levhaları ile metal iskeletli giydirme duvar yapılması (12,5 mm çift kat alçıpan levhası ile)m²18.139/A4Alçıpan levhaları ile metal iskeletli giydirme duvar yapılması (Duvar profilleri ile) (12,5 mm tek kat alçıpan levhası ile)m²18.139/A5Alçıpan levhaları ile metal iskeletli giydirme duvar yapılması (Duvar profilleri ile) (12,5 mm çift kat alçıpan levhası ile)m²

Asma tavan poz no bilgileri (bayındırlık bakanlığı)

oz NoTanımıBirimi18.140/A1Alçıpan levhaları ile çift iskeletli askı sistemli asma tavan yapılması (12,5 mm tek kat alçıpan ile)m²18.140/A2Alçıpan levhaları ile tek iskeletli agraflı asma tavan yapılması (12,5 mm tek kat alçıpan ile)m²18.140/B1Suya dayanıklı alçıpan ile çift iskeletli askı sistemli asma tavan yapılması (12,5 mm tek alçıpan ile)m²

Boardex malzeme+işçilik fiyatları