28 Mayıs 2018 Pazartesi

Tavan

Tavan

Tavan

Tavan, tavan yüzeyi veya bir odayı kaplayan yüzeyler ve bir katın veya bir tavanın alt tarafı. Tavanlar genellikle zemin ve çatı yapımını gizlemek için kullanılır. En erken zamanlardan beri dekorasyon için favori yerlerdi: yada düz yüzey boyayarak, çatı yada katın yapısal elemanlarını vurgulayarak yada genek bir rahatlama deseni için bir alan olarak ele alarak.
Antik Yunan tavanlarından azı bilinir ama Roma tavanları, Pompei hamamlarının tonozlu çarşafları tarafından kanıtlandığı gibi, kabartma resim bakımından zengindir. Esnasında Gotik dönem, genel olarak yapısal elemanlar kullanma eğilimi, kirişli tavanın gelişmesine yol açmıştır. İçerisinde büyük çaprazlar kirişler, ve kirişler zengin biçimde yivli ve kalıplanmış ve çoğunlukla parlak renklerde boyanmıştır.
saray tavan
İçinde Rönesans, tavan tasarımı en yüksek özgünlük ve çeşitliliğe göre geliştirilmiştir. Üç çeşit detaylandırılmıştır. Birincisi, İtalyan Rönesans mimarlarının Roma Prototiplerini çok fazla aştığı karmaşık tasarımda, kesonlu tavandı. Dairesel, kare, sekizgen, ve L şeklindeki tablalar, kenarları zengin biçimde oyulmuş ve her bir sandığın bir rozetle süslenmiştir. İkinci tip, kemerli kavşaklarla, kısmen yada kısmen tonuzlu tavanlardan, mimari tasarıma vurgu yapan boyalı bantlar ve mekanın kalan kısmını dolduran resimler den oluşuyordu.
Modern mimaride tavanlar iki sınıfa ayrılabilir - asılı tavan ve açıkta kalan tavan. Tavan yapı elemanlarının altında bir mesafede asılı bazı mimarlar, elektrik olarak, mekanik ve elektrik donanımları büyük miktarda gizlenmek için çalışmışlardır kanallar, su boruları, kanalizasyon hatları, ve aydınlatma armatürleri. Asma tavanların çoğu, alçı levha levhalarını veya akustik levhaları desteklemek için teller veya çubuklar ile yapıdan asılan hafif bir metal ızgara kullanılır. Diğer mimarlar, maruz kalan yapısal sistemin vurguladığı mekanik ve elektrik ekipmanların ortaya çıkarılması için kolaylık sağlar. Bu arzuya cevap olarak, kendi içlerinde etkileyici bir güce sahip olan ve takdire şayan tavanlar yapan bir çok yapısal sistem geliştirilmiştir.

Hiç yorum yok:

Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz Dek-Mar İnşaat ve Dekorasyon Firmamız Hizmet sektöründe sizlere Alçıpan, Asma Tavan, Alçıpan Bölme Duvar, Metal Tavan, Me...